• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


واریس در دوران حاملگی و بارداری

واریس در دوران حاملگی و بارداری

درحاملگی گاهی به علت افزایش وزن بدن، سنگینی رحم و فشار آن به رگ های بزرگ در لگن و سیاهرگ های پشت ران و ساق پا، جرات خون مختل شده و واریس ایجاد شود. در این حالت عروق پا متورم و دردناک می شود. درد و ناراحتی ناشی از واریس را می توان با استراحت و نگه داشتن پاها (ساق و ران ) در سطحی بالاتر از سطح بدن، کم کرد. مادر باید دراز کشیده و پاهای خود را روی صندلی یا چند بالش قرار دهد و از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی خودداری کند. پوشیدن جوراب های مخصوص با مشورت پزشک یا ماما نیز در این موارد توصیه می شود .

درد کشاله ران در بارداری :

با بزرگ شدن رحم، ممکن است خانم باردار، دردهای مبهمی را در کشاله ی ران احساس کنند. اغلب این دردها با استراحت وقع می شود. اگر این گونه دردها مداوم شد باید به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه شود.

بی خوابی در بارداری :

با افزایش ماه های حاملگی به علت بزرگ شدن شکم، حرکات جنین، درد پشت، کمردرد و تنگی نفس به تدریج خوابیدن برای مادر مشکل می شود. نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از رفتن به نداشتن کیسه آب گرم و نخوردن غذاهای سنگین در رفع بی خوابی مؤثر است. از نیمه ی دوم که بزرگي رحم و فشار آن به رگ های خونی باعث اختلال در رسیدن خون به جفت، جنین و بعضی اندام های زن باردار می شود. برای خون سازی بیشتر، زن باردار باید از خوابیدن به پشت خودداری کرده و به پهلو بخوابد .

 

 


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )