قیچی بند ناف

ویژگی های محصول
دسته بندی:
موجود
مشخصات فنی
بند ناف دارای دو شریان نافی و یک عدد رگ نافی می باشد.
یکی از عوامل موثر بر سلامت نوزاد، زمان و چگونگی بریدن بند ناف می باشد.
این قیچی ها که انواع مختلفی دارند و از خونریزی های بیشتر جلوگیری می کنند.

قیمت : تماس بگیرید

فروش در 2 فروشگاه
150 امتیاز دیجی کلاب

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با این محصول، درخواست خود را ثبت نمایید

مقالات

نقد و بررسی تخصصی

بند ناف چیست؟

بند ناف مسیری است که جنین به وسیله آن به جفت مرتبط می گردد. بدین ترتیب مواد مورد نیاز جنین از جفت از طریق بند ناف می تواند به او برسد و مواد دفعی نیز به این روش به جفت برمی گردد.  بند ناف دارای دو شریان نافی و یک عدد رگ نافی می باشد. اطراف بند ناف ماده ای ژلاتینی وجود دارد که ژله وارتون نام دارد و منشا آن از آمنیون می باشد. در هفته های انتهایی بارداری طول بند ناف طبیعی در حالت معمول به حدود ۵۵ سانتی متر می رسد.

باید به این نکته اشاره نمود که اگر طول بندناف به کمتر از ۴۰ سانتی متر برسد، ممکن است باعث وجود اختلالات مختلفی مثل کمبود مایع آمنیون (کیسه آب) شود. همچنین می تواند منجر به افزایش درد زایمان نیزگردد. ممکن است حالتی به وجود آید که طول بند ناف بیشتر از ۷۰ سانی متر باشد. این اتفاق ممکن است خطرهای زیادی به دنبال داشته باشد زیرا می تواند گره بخورد یا دور اعضای جنین بپیچد. همچنین احتمال پرولابس بند ناف بالا می رود.

بستن یا بریدن بند ناف بعد از زایمان:

یکی از عوامل موثر بر سلامت نوزاد، زمان و چگونگی بریدن بند ناف می باشد. به همین دلیل مادرانی که در آستانه زایمان قرار دارند باید متناسب با شرایط خود و نوزاد بهترین عملکرد را داشته باشند. بستن بند ناف که به آن کلامپ کردن نیز گفته می شود، توسط یک قیچی که قیچی بند ناف نام دارد صورت می گیرد. با کمک این قیچی بند ناف را پس از کلامپ کردن می برند تا از خونریزی بیشتر جلوگیری نمایند.

اقدامی که در گذشته برای برش بند ناف صورت می گرفت، به این صورت بود که در زمان کم عمل کلامپ کردن انجام می شد. سپس با قیچی آن را برش می دادند. این کار در نهایت منجر به کمبود ذخایر و منابع آهن در نوزادان می شد که می توانست کم خونی های خفیف یا شدیدی را برای آن ها به دنبال داشته باشد.

با توجه به مشکلات احتمالی استفاده از قیچی بند ناف و کلامپ کردن باید 25 الی 5 دقیقه به طول انجامد. بدین ترتیب به نوزاد حجم خون مطلوبی می رسد و باعث می شود علاوه بر ذخایر آهن، گلبول های قرمز و سفید نیز در اختیار نوزاد قرار گیرند. این اتفاقات در نهایت می تواند باعث رشد نوزاد و تکامل جسمی و عقلی او گردد.

روش بریدن بند ناف نوزاد :

بعد از آن که زایمان انجام می گیرد و نوزاد از رحم خارج می شود، جفت در رحم باقی می ماند. در این زمان از دو قیچی بند ناف یا قیچی کلامپ استفاده می شود تا بند ناف بسته شود و خونریزی اتفاق نیفتد. پس از این که بند ناف بسته شد، از طرف جفت و جنین با استفاده از یک قیچی استریل بند نافی که بین دو کلامپ قرار دارد بریده می شود. در این مرحله نوزاد را با کلامپی که روی بند نافش قرار دارد برای ادامه روند تولد به زیر یک گرم کننده تابشی می برند.

در این زمان بند ناف را با کلامپ های پلاستیکی محکم که همراه نوزاد باقی می ماند می بندند. در حقیقت برای این که به بند ناف ضربه ای وارد نگردد و آسیب نبیند آن را کوتاه تر می کنند.

قیچی بند ناف:

همان طور که پیش تر گفته شد، برای بریدن بند ناف و بستن آن از قیچی بند ناف استفاده می شود. این قیچی ها که انواع مختلفی دارند کمک می کنند تا سریع تر این روند انجام گیرد و از خونریزی های بیشتر جلوگیری شود. شاید بریدن بند ناف و کار با این قیچی آسان به نظر برسد اما باید توجه داشت تا این کار توسط شخص متخصص صورت گیرد تا بتوان سلامتی نوزاد را تامین نمود.

عکس قیچی بند ناف

مشاوره بند ناف:

زنان باردار باید از ابتدای دوره بارداری تحت مراقبت پزشک متخصص باشند تا علاوه بر مراقبت های بارداری بتواند شخص را در جهت زایمان آسان و مناسب یاری دهد. اما کار پزشک متخصص به همین جا ختم نمی شود و پس از تولد نوزاد نیز می تواند با توصیه ها و عملکرد مناسب خود در حفظ سلامت مادر و نوزاد بکوشد. همان طور که اشاره شد یکی از این مراقبت ها بریدن یا بستن بند ناف می باشد که توسط قیچی بند ناف صورت می گیرد و باعث سلامت مادر و نوزاد می شود.

نظرات کاربران


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )
0
پرداخت
0