• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


چگونگیه فقر آهن در بدن

چگونگیه فقر آهن در بدن

آهن ریز مغذی است که باید از طریق غذا به بدن برسد، بنابراین سر راست ترین علت فقر آهن ناکافی بودن میزان ) از مواد غذایی، مصرفی ما است. ماست، گوشت قرمز، گوشت پرندگان و ماهی و دیگر مواد غذایی گوشتی مانند جگر و قلوه از مهمترین غذاهای دارای آهن هستند اگر گیاه خوار هستید و یا به هر دلیلی و گوشت کم مصرف می کنید در معرض ابتلا به فقر آهن قرار دارید.
زرده تخم مرغ، سبزی های سبز برگی مانند اسفناج، گل کلم، سویا، حبوباتی نظیر عدس و لوبیا، کشمش، خرما، گردو، پسته، بادام و میوه های نظیر زرد الو از دیگر غذاهای آهن دار هستند اما آهن آنها به صورتی است که به خوبی در روده ها جذب نمی شود، از آنجا که گوشت می تواند جذب آهن مواد غذایی غیر از خود را نیز افزایش دهد.به همین دلیل متخصصین تغذیه توصیه می کنند که هنگام پخت غذا سبزی ها و سویا را به همراه یک تکه گوشت لا کوچک و یا بال مرغ مخلوط نمایند.
ویتامین (C) می تواند جذب آهن را زیاد کند به همین دلیل مصرف خربزه، فلفل سبز و گوجه فرنگی و میوه های نظیر پرتغال، لیمو و دیگر مرکبات همراه غذا توصیه می شود باید توجه کرد که مصرف چای، قهوه و شکلات جذب آهن را به شدت کاهش می دهد.
بنابراین بهتر است تا حدود ۲ ساعت قبل و بعد از غذا از مصرف  آنها خودداری کنیم.

بیماری های روده ای نظیر اسهال و سوء جذب و داروهایی مانند نیتیدین) و (تتراسیکلین) هم به دلیل اختلالی که در جذب آهن ایجاد میکنند می توانند باعث کم خونی و فقر آهن شوند بنابراین اگر شما جزء کسانی هستید که عادت به مصرف خودسرانه دارو دارید و بالاتر از آن تجویز خود سرانه هم میکنید آگاه باشید که ممکن است باعث چنان عواقبی برای خود و دیگران شوید که فکرش را هم نمی کردید علت دیگر کم خونی فقر آهن افزایش نیاز بدن به آهن در سنین رشد و بارداری است شیر مادر تا ۶-۴ ماهگی می تواند نیاز شیر خوار به آهن را تأمین کند اما پس از این زمان و تا نه پایان ۲ سالگی نیاز کودک باید از طریق مصرف قطره آهن جبران گردد.
کودکان شیر خواری که قطره آهن را دریافت نمی کنند به نحو مناسب به آنها خورانده نمی شود و همچنین نوزادان نارس در معرض فقر آهن هستند تغذیه با شیر گاو می تواند باعث دفع خون ر از دستگاه گوارش شیر خوار شده و فقر آهن ایجاد کند به همین و دلیل مصرف شیر گاو در اطفال زیر یک سال ممنوع است کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند به علت اینکه میزان جذب آهن موجود در شیر خشک توسط شیرخوار کم است دچار فقر آهن میشوند.


درکودکان پیش دبستانی و نوجوانان افزایش سرعت رشد بی اشتهایی ناشی از تغییرات خلق و خوی و مصرف مواد کم ارزش غذایی پایین مانند پفک، چیپس و شکلات می تواند باعث فقر آهن شود.
عامل مهم دیگری که می توان آن را ذکر کرد اتلاف آهن موجود را در بدن از راه خونریزی است. به خانم ها به دلیل خونریزی عادت ماهانه پیوسته در معرض تهدید فقر آهن هستند اگر تغییرات فزیولوژیک زمان حاملگی و خونریزی حین زایمان را هم به آن اضافه کنید باید باعث شود که به عنوان یک خانم بیشتر مراقب سلامتی خود باشد.
خونریزی از دستگاه گوارش نیز مهم است حتی خونریزی های مخفی ناشی از زخم معده یا خونریزی های کم و مرتب از بواصير می تواند فقر آهن ایجاد کند پس آنها را جدی بگیرید اگر شما یک مرد بالغ هستید مطمئن باشید که نسبت به خانم ها و بچه ها
احتمال کمتری دارد که فقر آهن بگیرید اما اگر مبتلا شدید قبل از از هر چیز خونریزی دستگاه گوارش می تواند علت آن باشد.


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )