• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


نشانه‌ های زردی در نوزادان را بشناسید

نشانه‌ های زردی در نوزادان را بشناسید

در تمامی نوزادانی که تازه متولد می شوند اولین نشانه‌ی زردی زرد شدن رنگ پوست یا چشمان نوزاد است؛ که در بیشتر موارد این زردی کم یا زیاد می باشد و این که ممکن است که بین دو تا چهار روز پس از تولد نوزاد زردی خودش را نشان دهد و معمولا اولین نقطه بروز این زردی در صورت دیده می‌ شود و پس از آن، به دیگر نقاط بدن نیز می ‌رسد.

با توجه به این که اکثر مادر و نوزاد ‌ها، معمولا پس از ۷۲ ساعت از تولد نوزاد از بیمارستان مرخص می ‌شوند، به‌ همین ‌دلیل هم والدین باید حواس‌ شان به این موضوع باشد. از آن جایی‌که میزان بیلی‌ روبین معمولا بین ۳ تا ۷ روز به بیشترین حد خود می ‌رسد، باید در این بازه نوزاد را برای معاینه پیش پزشک ببرند. مهم ترین نشانه های زردی نوزاد معمولا زرد شدن رنگ نوزاد است که برای تشخیص ابتلای او به زردی همین یک مورد نیز کافی است که پزشک می تواند با معاینه‌ های بیشتر شدت این ابتلا را تعیین کند.

میزان بیلی‌روبین نوزاد فورا از طریق آزمایش پوستی یا خونی اندازه‌گیری شود و همچنین آزمایش ‌هایی هم می‌ توانند برای سنجش دلیل زردی کودک صورت بگیرند تا مشخص شود که آیا این مسئله می‌تواند به مشکلات جسمی دیگری هم مربوط باشد یا خیر.

از آن جایی که زردی معمولا مشکلی شایع و البته نه ‌چندان جدی می باشد اما گاهی هم می‌تواند در صورت نادیده گرفتن باعث بروز بیماری ‌ها و مشکلات شدید تری در نوزاد شود؛ که زردی شدید می ‌تواند باعث افزایش احتمال خطرِ رسیدن بیلی‌روبین به مغز شود که می‌تواند مشکلات مغزی دائمی را به ‌همراه داشته باشد. پس در صورتی‌ که عوامل زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شایع ترین این علائم عبارتند از:

  1. * در صورتی‌که زردی مدام گسترده‌ تر و شدید ‌تر می ‌شود.
  2. * در صورتی‌که تب نوزاد بیش از ۳۸ درجه شود.
  3. * در صورتی‌که رنگ زرد فرزند شما شدید‌تر شود.
  4. * در صورتی‌که نوزاد ‌تان به‌درستی غذا نخورد، بی‌حال بوده و گریه‌ های شدیدی را داشته باشد.

همان طور که درباره ی زردی معمولی می دانیم این نوع زردی معمولا پس از تکامل کبد نوزاد، خود‌به‌خود ازبین می‌رود. شیر خوردن مرتب (بین ۸ تا ۱۲ وعده در روز)، می‌تواند این روند را تسریع کند.

اما در موارد شدید‌تر، برای رفع زردی و درمان نوزاد نیاز به اقدامات دیگری می باشد که فوتوتراپی یکی از روش‌های درمانی می باشد که در آن تلاش می ‌شود تا با استفاده از نور مهتابی بیلی‌ روبین ‌ها در بدن نوزاد از بین بروند.

در این روش، کودک درون محفظه‌ای مخصوص زیر نور آبی قرار می‌گیرد و فقط پوشک می‌ پوشد و چشم‌ب ند محافظ مخصوصی هم به چشمانش زده می ‌شود. به‌ علاوه ممکن است پتوی خاصی هم زیر کودک قرار بگیرد. در مورد ‌های بسیار شدید و خطرناک هم پزشک از روش زدن خون به نوزاد استفاده می‌ کند؛ به ‌این‌ صورت که مقدار کمی خون از بانک خون یا یک فرد اهدا‌کننده به بدن کودک وارد می‌شود تا تعداد گلبول‌ های قرمز خون وی افزایش پیدا کند و میزان بیلی‌روبین کاهش یابد.


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )