• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


شایع ترین دلایل زردی نوزاد و زردی نوزاد از کدام قسمت بدنش شروع می شود

شایع ترین دلایل زردی نوزاد و زردی نوزاد از کدام قسمت بدنش شروع می شود ؟

درباره زردی نوزاد باید بگوییم که یرقان یا زردی به معنی تغییر رنگ و زرد شدن پوست، صلبیه چشم که ناشی از بالا رفتن بیلی روبین خون بوده که زردی نوزادی ناشی از بالا رفتن بیلی روبین مستقیم یا غیرمستقیم است  در نوزادان زردی بیشتر از قسمت سر شروع شده و به سمت شانه های، تنه و در نهایت پا ها ادامه پیدا می کند. در صورتی که سطح بیلی روبین بسیار بالا باشد زردی در زیر زانو و حتی کف دست ها هم ظاهر می شود.

عوارض نگران کننده زردی نوزاد

جدی ترین  عوارض نگران کننده زردی نوزادان در صورت درمان نشدن به موقع

 آسیب مغزی، فلج مغزی و یا حتی ناشنوایی است.

علت زردی نوزاد چیست ؟ نوزاد چرا زردی می گیرد؟

این زردی بیشتر  در نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند دیده می شود. در واقع نوزادانی که قبل از هفته 37 بارداری به دنیا می آیند، به احتمال بسیار زیاد دچار زردی می شوند. نوزادانی که تغذیه درست ندارند ،نیز می تواند یکی دیگر از دلایل زردی باشد.

کبد نابالغ نیز از علل زردی در نوزادان تازه متولد شده  است که قادر به پردازش مقدار طبیعی بیلی روبین در بدن کودک نمی باشد که معمولاً بدون مداخله پزشک هم رفع می شود. کبودی و یا آسیب داخلی در طی زایمان نیز باعث ایجاد زردی در نوزاد می شود .

کودک ممکن است مشکلات کبدی و نا هنجاری های ناشی از ضربه داشته باشد ؛ همچنین گلبول های قرمز غیر طبیعی ممکن است دلیلی برای میزان غیر طبیعی بالای بیلی روبین باشند. کمبود آنزیم عفونت هم می تواند باعث ایجاد زردی در نوزادان شود.

نشانه زردی در نوزادان چیست؟

در بیشتر موارد با توجه به نشانه هایی که زردی دارد این عارضه در نوزادان می تواند به راحتی مشخص شود. که این زردی معمولاً در عرض یک یا دو روز پس از تولد شروع می شود.

در بیشتر نوزادان زرد شدن پوست معمولاً از صورت شروع می شود و سپس به تدریج به بقیه بدن گسترش می یابد. برای مطمئن شدن، می توانید که به آرامی روی پوست فشار دهید در ناحیه فشرده شده، قسمت زرد رنگ ایجاد می شود اگر چنین موردی مشاهده کردید قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.

 

نشانه های کلی وجود زردی در نوزاد شامل :


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )