• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


زردی نوزادان و مهم ترین علائم نگران کننده در زردی

زردی نوزادان و مهم ترین علائم نگران کننده در زردی

با توجه به مشخص هایی که بیماری زردی نوزادان دارد در بیشتر مواقع زردی نوزاد با علائمی همچون بی رنگی و زردی پوست و چشم به راحتی قابل تشخیص می باشد، در بسیاری از موارد نیز زردی پوست نوزاد تا بالای قفسه ی سینه میز قابل مشاهده است. درباره علت زردی در اکثر نوزادان تازه به متولد شده وجود ماده ی زرد رنگ با نام بیلی روبین در خون نوزاد است که تجمع زیاد این ماده در زیر پوست باعث زردی رنگ پوست نوزاد می شود. درباره ی زردی نمی توان گفت که زردی نوزاد یک بیماری خاص برای او است و زردی فقط ناشی از بالا بودن غلظت ماده ی بیلی روبین در خون نوزاد می باشد.

که بایستی حتما مورد توجه قرار بگیرد و به موقع نیز درمان شود. چرا که عدم توجه به زردی مشکلاتی در سیستم عصبی نوزاد ایجاد می کند و منجر به آسیب مغزی و مرگ نوزاد می شود.

کاملا طبیعی است که در بیشتر موارد، نوزاد و مادر ظرف 72 ساعت بعد از تولد، از بیمارستان ترخیص می شوند .در چنین مواردی بسیار  است که چشم نوزاد را برای زردی چک کنید و مراقب نشانه های زیر باشید:

در صورتی که میزان زردی بالا باشد، اولین کار مراجعه به پزشک است و نوزاد معمولا در بیمارستان نگهداری می شود تا تحت درمان فتوتراپی قرار بگیرد ؛ انجام فتوتراپی، باعث کاهش بیلی روبین در بدن نوزاد می شود.

فراموش نکنید که تنها دانستن علت و عوارض زردی در درمان کافی نیست و درباره زردی در نوزادان نیاز به اطلاعات بیشتری خواهیم داشت ما در این بخش  علاوه بر بررسی نشانه ها چند راهکار خانگی برای درمان و کاهش زردی در نوزادان را مطرح می کنیم.

بهترین درمان های خانگی زردی نوزاد

قرار دادن در نور خورشید :

در بیشتر مواقع زردی به حدی نیست که کودک نیازی به فتوتراپی داشته باشد، در این صورت می توانید از نور خورشید کمک بگیرید. توجه داشته باشید که نگه داشتن کودک در نور خورشید بسیار تاثیرگذار می باشد مراقب باشید تا در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد، که ممکن است باعث آفتاب سوختگی کودک می شود.

استفاده از آب جوانه ی گندم:

در بیشتر مواقع و در زمانی که نوزاد با شیر خشک تغذیه می شود ، می توان چند قطره آب جوانه ی گندم را به آن افزود زیرا که آب جوانه ی گندم کمک می کند تا سموم از بدن کودک دفع شود. و در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، مادر باید خودش آب جوانه ی گندم را مصرف کند.

شیردهی مداوم و سر وقت:

معمولا نوزادی که تازه متولد شده است نیاز دارد تا به طور منظم تغذیه شود، در صورتی که به هر دلیلی نمی تواند از شیر مادر استفاده کند، باید با شیر خشک سیر شود ، تا 12 وعده غذا در روز برای کودک مفید است. توجه داشته باشید که تغذیه منظم کمک می کند تا بیلی روبین از بدن نوزاد خیلی سریع دفع شود و اینکه به کارکرد کبد نیز شیردهی مداوم و سروقت کمک می کند.

به طور موقت شیر مادر را متوقف کنید:

متاسفانه در بیشتر نوزادان نیز دیده شده است که مصرف شیر مادر موجب پیشرفت زردی شده است بهترین کار در این حالت این است که مادر باید شیردهی را برای مدتی متوقف کند. همزمان با آن کودک باید با شیرخشک تغذیه شود و مادر نیز شیرش را بدوشد، تا زمانی که او بخواهد دوباره شیر بنوشد، شیر کافی داشته باشد.

 


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )