توصیه های غذایی برای دوران یائسگی

توصیه های غذایی برای دوران یائسگی

کسی موادی است که مصرف آن باعث سلامت استخوان و تمامی ارگان‌های بدن می‌شود که به طور میانگین باید روزی است و از مواد لبنی کم چرب حاوی کلسیم استفاده کرد .
از آنجایی که در زمان یائسگی استقامت استخوان ها کم شده است که مصرف کلسیم در این دوران بسیار مهم و ضروری می باشد .
و زنانی که به حد کافی از مواد کلسیم دار یا قرص های کلسیم استفاده نمی کنند زودتر از افراد دیگر به پوکی استخوان مبتلا خواهند شد .
در دوران قبل از یائسگی زنان باید روزانه حدود ۱۰۰۰ میلی گرم و در دوران بعد از یائسگی در صورتی که قرص های استروژن دار مصرف کنند نیز هزار میلی گرم کلسیم مصرف نمایند .
اگر شما جزو بانوان ای هستید که از قرص های استروژن دار مصرف نمی کنید باید روزانه حدود ۱۵۰۰ میلی گرم مواد کلسیم دار استفاده نمایید .
بهترین منبع کلسیم را میتوان در مواردی چون شیر ماست پنیر سبزیجاتی چون برگ اسفناج صدف خوراکی ماهی .
و قرص های کربنات کلسیم و لاکتات کلسیم که به راحتی جذب بدن می شوند را نام برد .
ویتامین دی:مهم ترین موادی که در بدن برای جذب کلسیم و استخوان  سازی ضروری بوده،تحقیقات نشان داده مصرف بیش از حد این ماده سبب ایجاد سنگ کلیه،درد های شکمی و یبوست می شود.همچنین اگر زنانی که دچار سکستگی ستون فقرات است بتواند به طور مداوم سه سال ویتامین دی را مصرف نمایید،شکستگی آن ها کاهش می یاید.
فیبر: این ماده برای هضم مواد و  گوارش و قلب مفید می باشد.مصرف 20تا 30گرم مواد فیبر داری چون دغلات سبوس دار  و سبزیجات نیاز می باشد.
ویتامین E:این ماده خیلی باعث کاهش گرگرفتگی و علائم یائسگی نمی شود اما استفاده آن برای سلامتی بدن در این دوران نیاز است که در موادی چون مغزجات ، جوانه گندم ،زیتون و غلات نیز یافت می شود.
مصرف غذاهای کم چرب و سایر مواد غذایی:چربی ها دارای کالری بالایی هستند بطوری که هر گرم چربی حدود 9 کالری دارد .افراد باید کمتر از 30 درصد چربی در طول روز مصرف کنند.و با از موادی در طول روز تغذیه کنند که دارای ویتامین سی و کاروتن باشد.
مصرف غذاهای زیر را محدود کنید:
1. چای و قهوه ، الکل ک کافیین موجود در نوشیدنی ها.
2. استعمال دخانیات.
3.  موادی که دارای قند مصنوعی هستند.
4. مصرف نمک .
5.مصرف گوشت پرچرب ،غذاهای سرخ شده،کره و خامه،سس ،سوسیس و کالباس.


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )
0