• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


توصیه های تغذیه ای برای خانم ها

توصیه های تغذیه ای برای خانم ها

اگر خانمی هستید که کم کم به سن 40 سالگی نزدیک می شوید،باید کمی رژیم غذایی تان راتغییر دهید چرا که دیگر نمی توانید،همان رژیم غذایی گذشته را داشته باشید.در این سن علاوه بر اینکه معمولا وزنتان بالا می رود،نیازهای غذاییتان کمی تغییر می کند.برای این منظور می توانید به توصیه های زیر عمل کنید:

1.کم کردن کالری دریافتی ، همزمان با افزایش سن:

با افزایش سن متابولیسم،کاهش پیدا کرده،برای این که وزنتان را حفظ کنید.لازم است روزانه 50  تا 100 کالری کم تر دریافت کنید.یعنی اگر در 30 سالگی 1700 کالری دریافت می کردید، لازم  است در سن 40 سالگی روزانه 1600 کالری دریافت کنید.فعالیت فیزیکی زیاد در این سن تاثیر زیادی در تعادل وزن و سلامت افراد خواهد داشت.

2.شیرینی ها:

تنها کافی است غذاهای حاوی قند که شیرین نیستند را از رژیم غذاییتان حذف نمایید.بسیاری از محصولات فرایند شده غذایی مثل :ماکارانی،سس ،دسر ها و نان که بنظر می رسند شیرین نیستند،حاوی قند  هستند.پس قبل از خرید مواد غذایی برچسب روی ان ها را بخوانید تا حاوی قند نباشند.این موا نه تنها کالری کمتری به بدن شما می رساند،بلکه جوانه های چشایی شما  را حساس تر کرده تا در مقادیر کم ،شیرینی را احساس کنید.

3.ماهی:

ماهی سرشار از مواد مغذی مانند امگا 3،سلنیوم و پروتیین است.که هرکدام ازاین مواد برای جذب مواد دیگر اهمیت دارد.و متاسفانه هیچ ماده غذایی برای جایگزینی ماهی وجود ندارد.

4.قهوه:

قهوه در صورتی که بدون خامه و شکر باشد نوشیدنی بسار مفیدی است.این ماده منبعی از آنتی اکسیدان ،ویتامین و مواد معدنی است.نوشیدن قهوه ،خطر بیماری قلبی یا سرطان را افزایش نمی دهد.قهوه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش دهد و در مقابل بیماری  هایی چون سیروز کبدی شمارا حفظ کند.

5.کلسیم:

معمولا از اواخر 30 سالگی به بعد نقش استخوان ها در سلامت بسیاراهمیت دارد.زیرا در این سن استخوان ها کم کم رو به پوکی می روند،برای جلوگیری از این مسئله می توانیم از سن 30 سالگی به بعد روزانه 1000میلی گرم ،در سن 40 سالگی 1200میلی گرم،و در سن 50 و60 سالگی روزانه 1500میلی گرم کلسیم مصرف کنید.

6.منزیم و آهن:

اگر احساس می کنید در اواخر دوره عادت ماهیانه دچار بدخلقی می شوید،روزانه 200میلی گرم می تواند شما را ارامش برساند.از سن 30 سال به بعد بیشترباید از غذاهایی مصرف کنید که حاوی آهن و منزیم باشد.

7.مکمل امگا 3:

این اسید چرب ضروری که در ماهی ها به ویژه ماهی های سالون و ساروس یافت می شود . نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت استخوانی ،سلامت و تکامل سلول های آسیب دیده ، کاهش افسردگی خواهد شد.

8.ویتامین و روی :

ویتامین ها نقش مهمی در سلامت  و جوانی فرد دارد.با افزایش سن و تغییر رژیم غذایی باید روزانه ویتامین بیشتری را جذب نمایید.از مهم ترین ویتامین ها ب 12 ،و دی می باشد.به طور متوسط زنان بالای 40 سال باید روزانه 1000تا 2000واحد در روز ویتامین دی مصرف نمایند. مصرف روی ،باعث ضخامت موها ،تقویت قدرت جسمانی ،کاهش خطر مشکلات چشمی ناشی از افزایش سن شوند.بنابراین واجب است طبق نطر پزشک روزانه 15 تا 320 میلی گرم روی مصرف نماید .

 

 


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )