• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


بیماری های اعصاب در کودکان

بیماری های اعصاب در کودکان

امروزه  در جامعه بیماری های اعصاب شایع بوده که درتمامی سنین آشکار می شود. این سری بیماری ها ارث می رسند یا از محیط به انسان منتقل می گردد. بیماری های اعصاب طیف وسیعی داشته و  متنوع هستند.، این بیماری کودکان بسیاری را در گیر کرده تواندمانع رشد ذهنی و جسمی در آن ها  شود مانند: صرع، اوتیسم ، اختلال و عقب ماندگی ذهنی ،این بیماری هادر سلامت عصبی کودک ، ایجاد عقب افتادگی و کوتاهی قد در کودکان موثرند.بیماری های اعصاب در کودکان دارای علائم متنوعی است و سبب اختلال عملکرد در مغز خواهد شد.از بین این بیماری ها به چندین نوع شایع آن در مقاله زیر می پردازیم.

،ناهنجاری های وراثتی دستگاه عصبیی:SB

در هفته ۴ بارداری ، اگر در مغز سوراخ های مخصوصی در مغز بسته نشود و حفره ای تشکیل شده که  این بیماری را به وجود می آورد..راه تشخیص این بیماری،بررسی پرده ی امنیون دور جنین از نظر میزان  سطح آنزیمی به نام استیل کولین استراز می باشد.

نقایص جمجمه ای:

مغز،دارای لوله های عصبی فراوانی است که داخل لوله ها تعداد زیادی تار های عصبی برای انتقال پیام های عصبی وجود دارد.این لوله ها را با نام گذاری مشخصی شناسایی می کنند،که معروف ترین آن ها انانسفالی یا انسفالوسل  می باشد. نقص جمجمه ای هنگامی پدید می آید که انتهای قدامی این لوله بسته شود.این اختلال کمی قبل از تولد در کودکان کمی آشکار شده، با تشخیص سریع،می توانیم  جلوی پیشرفت بیماری را بگریم. سونوگرافی جنین روشی است که می توان برای تشخیص بیماری  استفاده می شود.

رفلاکس پاتالوژیک:

هر دلیلی که بتواند سبب  ایجاد اختلال مغزی در کودکان شود ،به رفلاکس هم مبتلا خواهند شد. این  بیماری ، به گونه ای است که  در مغز کودک،پیام هایی را  ایجاد می کند که باعث می شود آن ها نسبت به برخی مواد آلرژی پیدا کنند. مثلا : همه مبتلایان به این بیماری، همگی به شیر مادر و شیر  خشک آلرژی دارند.

اوتیسم:

 بیماری بسیار شایع در بین کودکان است، که افراد زیادی به اوتیسم در جهان دچارند.این بیماری وراثتی سبب اختلال در رشد کودکان شده ، به طوری، خود را تا ۳ سالگی  در کودکان نشان می دهد. اوتیسم  علائم گوناگونی دارد،که در اعصاب کودکان موثر بوده  و سبب اختلال رفتاری، عدم تکامل عصبی و ناتوانی  در گفتار می شود.

اپی لپسی یا صرع :

صرع، بیماری عصبی است که هنگامی که سلول های مغز در پیام رسانی دچار مشکل می شود به وجود می آید. اختلال  در پیام رسانی مغزی وفعالیت های نابجا و زیاد سلول ها، سبب بروز تشنج مغزی  می شود.صرع انواع مختلفی دارد که با تشنج های پی در پی و کوتاه بروز پیدا می کند.این بیماری دو نوع شایع دارد.که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرع ژنرالیزه

در این نوع حالت ،تشنج با غش همراه است. گریه ی زیاد یا افتادن بر روی زمین این حالت را تشدید می کند، افراد مبتلا ممکن است بر اثر آن کنترل ادرار یا مدفوع خود را از دست بدهند.. صرع آبسانس(کوچک): داین بیماری حالتی است که فرد کاملا هوشیار بوده ،ولی  از شوک زیادبه   مدتی به یک جا خیره می ماند در حالی که مدام پلک می زند.شدت و علادم بیماری بسته به پیشرفت بیماری دارد.دارد درمانی یکی از راه های درمانی موثر برای آن می باشد.

 


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )