• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


برسی ساختار و عملكرد پوست از ديدگاه طب سنتی ايران و با ديدگاه طب نوین

برسی ساختار و عملكرد پوست از ديدگاه طب سنتی ايران و با ديدگاه طب نوین

اگر بخواهیم که درباره طب سنتى ايران بگوییم باید به این مورد اشاره کنیم که این مكتب در واقع یک مکتب طبي غني و قديمي است كه قدمت آن بـه حدود هفت قرن قبل از ميلاد مـسيح مـي رسـد . و ايران يك مكتب طبى كامـل و پويا است كه داراى اصول و مبانى بسیار دقيقى می باشد. مهم ترین کاری که حكماي طب سنتي ايران در گذشته به ان بسیار می پرداختند  تكيـه بـر مشاهدات باليني و استفاده از تجربيات گذشتگان برای کسب اطلاعات مهم درباره ساختار و عملكرد تك تك اعضاي بدن بود. و باتوجه به این که در گذشته علم هنوز انقدر پیشرفته نبود باز هم حكماي طب ايرانـي در کار تشخیص و ساختار و عملكرد سلولي و بافتي بدن و فيزيولوژي پوست تشابهاتي جدي را به دست آورده بودند. ما در این مقاله سعی داریم تا درباره ساختار و عملکرد پوست از دیدگاه طب سنتی مزالبی را برای شما کاربران گرامی عنوان نمائیم.

ساختار پوست

همان طور که می دانیم پوست بخشی از دستگاه پوششی بدن است که این بخش یکی از بزرگ‌ترین اعضا بدن است پوست از بافتي معتـدل تشکیل شده که اصلی ترین پایه های تشکیل دهنده ان از ليف و پايانـه هـاي عـصبي، گوشـت ورگهاى باريك است اما این مفهوم در نگاه طب ايراني یک تعریف دیگر دارد و این که پوست از حيث ساختار و منـشأ جنيني درحقيقت عضوي شبيه به عصب است. و مهم ترین فوائدی که دارد یکی تهويه كننده و تنظيم كننده حرارت بدن و دیگری به عنوان محافظ کل بدن است.

پس با توجه به این که ساختاري شبيه به ساختمان عصب دارد پوست بسيار حساس بوده و داراي قدرت بسیار لامـسه قـوي می باشد. در پوشش بدن همه ی جانداران و جانوران پوست وجود دارد اما با این تفاوت که پوست انسان از پوسـت سـاير حيوانـات نازكتر، نرمتر می باشد و این برای درک بهتر محرك هاي محيطي است.

 

رایج ترین دیدگاه طب درباره ی پوست

درباره پوست گفتیم که یکی از پوشش دهنده های بسیار وسیع بدن پوست است در واقع به تعریف طب سنتی پوست بزرگترين عضو منفـرد بـدن اسـت و چیزی در حـدود 15 %تـا 20 % بـدن را پوست تـشكيل داده است. پوست در تنظيم دماي بدن دقیقا مثل ترموستات عمل ميكنـد و به حفظ حرارت بدن بسیار كمك ميكند. که از سه لایه اصلی ساخته شده است.

* اپیدرم

* درم

* هیپودرم

این  سه لایه اصلی در واقع مهم ترین ساختار پوست هستند که هر کدام از این لایه های وظیفه حفاظت از بدن را از اسیب های وارده دارند.

در تعریف اپیدرم و نقش اصلی ان در بدن باید بگوییم که این لایه بیرونی ترین لایه پوست است و  مسئولیت مقابله در هنگام ورود مواد اكسيدكننده و میکروبی به بدن و سرما و گرما را دارد. در واقع اپيــــدرم حاوي مقدار زيادي آب است و این لایه به جوان سازی پوست و نشاط ان بسیار کمک می کند و به تعریف خیلی ساده تر این که اپيـــــدرم مسئول زيبايي و شادابي ظاهري پوست شما می باشد ناگفته نماند که هرچه بــــدن جوانتـــــر باشد، آب بيشتري در پوست وجود دارد. هر چقدر که سن افزایش پیدا کند و بدن نیز دهیدراته شود پوست قدرت نگه داری اب را از دست می دهد و خشک می شود و  کم کم پوست به حالت چروکی در می آید.

دومین لایه پوست درم نام دارد که از يك غـشاي ضـخيم ارتبـاطي و از جنس بافت پیوندی رشته ای تـشكيل شده اسـت كه درحقيقـت وظيفـــه ي آنهـــا حفظ استحكام و ارتجاع پوست ، نگهداري و حفظ رشته هاي عصبي مي باشد. زیرا همان طور که گفتیم لایه درم پوست رگ های خونی زیادی دارد و در این لایه از پوست بیشتر گیرنده های حسی هستند.

آخرین لایه پوست هیپودرم نام دارد که پوسـت را به بافت هاي ماهيچه اي متصل ميکند که از چربی و سایر بافت های پیوندی تشکیل شده است. با جای دادن فیبروپلاست که مسئول تولید کلاژن است آن را به لایه های بالایی انقال می دهد مهم ترین وظیفه هیپودرم ذخیره چربی و اب بدن برای زمانی که بدن به ان ها احتیاج دارد ذخیره می کند.

نتیجه ای که می توان درباره ديـدگاه هـاي دو مكتب طب ايرانـي و طـب رايـج گرفت :

در واقع می توان با مطالعه دقیق  تـشابهات جدي بين ديدگاه هاي ايـن دو مكتـب طبـي را به دست اورد ساختار پوست در هر دو ديدگاه طبي شامل عـروق و پايانه هاي عصبي فراوانی است  که در این عضو سبب حس لامـسه قـوي و خـونرسـاني گـسترده می شود. درباره ضخامت پوست نیز تشابهاتی وجود دارد به این ترتیب که در كتب طـب سـنتي در تمامي نقاط بدن ضخامت پوست يكسان قلمداد نشده و در منابع طب رايج نيز بر تفاوت ضخامت پوست در بخـش هاي مختلف بدن اشاره شده است. و همچنین از حیث عملکرد فیزیولوژی اين عضو نيز در طـب سنتي به نقش تنظيمـي جلد جهت تهويـه و تنظـيم حرارت بدن اشاره شده است.

 

 


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )