• کارت هدیه
  • ثبت نام کنید
  • فروشگاه اینترنتی وارد شوید


آبسه مغزی چیست

آبسه مغزی چیست

سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز و نخاع است ،که روی خود سه لایه ی محافظت کننده دارد .

باکتری هایی  روی آخرین لایه مغز  زندگی می کنند که می توانند با  ایجاد جهش در آن ها و تجمع بیشاز حد خود، باعث ترشح عفونت و چرک می شوند. افزایش این عفونت ها در مغزی ،آبسه ی مغزی را ایجاد می کنند.این بیماری قادر است در مدت چند ساعت‌ آشکار شود ، علایم‌ این بیماری مشابه سکته‌  مغزی‌ است. به علت عفونت در نخاع، درد در کمر بسردرد ،تهوع‌ ، ضعف‌، تشنج‌ و تب به وجود می آید.

این باکتری های منشا ناشناخته ای دارند،از علادم شایع این بیماری مشکلات تکلمی و حالت منگی یا  شلی عضلات در افراد مبتلا است.

ابسه می تواند در اثر عفونت های جمجمه‌ یا عفونتی‌ که‌ به‌ دنبال‌ شکستگی‌ در جمجمه‌ پدید می آید،بروز پیدا کند ، می توانند سبب بروز آبسه در مغز شوند .صدمه‌ ی به ‌ سر، بیماری هایی که باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی میشوند ، ایدز و تزریق مواد مخدر جزو عواملی هستند که منجر به تشدید آبسه مغزی شده و سبب سکته ی مغزی در فرد می گردد.

اگر بتوانیم پیشرفت عفونت در بدن را کاهش دهیم.در نهایت فرد ممکن است بر اثر بیماری دچار تشنج‌، اغماء و مرگ شود.برای تشخیص بیماری می توانیم از روش هایی چون: آزمایش‌ خون‌، آزمایش‌ مایع‌ نخاع‌، نوار مغزو  سی‌تی‌اسکن‌  استفاده نماییم.جراحی و مصرف آنتی بیوتیک های مختلف به مدت 4 تا 6 هفته راه های درمانی است که در جوامع پزشکی کاربرد دارد.

 


مقالات مرتبط


نظرات خود را برای ما در این بخش ثبت کنید. ( نظر شما پس از تایید مدیر به نمایش در خواهد آمد )